Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

yarecky.pl

Skoro Google kocha mnie, i umieściło moją mała stronę jako pierwszy wynik pod słowem organista postanowiłem to wykorzystać do uświadomienia tych, którzy zastanawiają się nad dobrem pieśni na swój ślub.

Tak więc, drodzy Internauci, jeżeli poszukujecie organisty na ślub, lub chcecie aby organista wykonał coś 'ekstra' na tej jedynej dla Was uroczystości, pamiętajcie o kilku zasadach.

Organista jest świeckim urzędnikiem kościelnym i obowiązują go przepisy liturgiczne. Nie domagajcie się więc, aby wykonywał utwory, które nie pasują do Liturgii. Jeżeli więc chcecie, aby wykonał "Stairway to heaven" czy jakiś inny kiczowaty utworek o miłości - nie możecie mieć do niego pretensji o to, że odmówi.

Wy możecie mieć pewne życzenia, dotyczące repertuaru. Jednak to czy zostaną wykonane, zależy tylko i wyłącznie od Organisty. Czasami zdarza się, że organista jest cymbałem niegodnym tego tytułu. Dlatego jeżeli zauważycie, że próbuje przemycić jakiś syf - zgłoście to proboszczowi miejsca lub lokalnej Komisji Organistowskiej.

Domagajcie się, aby muzyka na Waszym ślubie była na porządnym poziomie. Jeżeli organista miejsca nie jest w stanie 'zaspokoić' Waszych wymagań, możecie poprosić o pomoc muzyka o większym warsztacie i zasobie repertuaru. Jednak, musicie wiedzieć, że lwia część dochodów organisty w kościołach zależy właśnie od dodatków w postaci ślubów i pogrzebów. Dlatego miejcie to na uwadze.

Nie dajcie się namówić na wykonywanie przez tzw. muzyków ślubnych utworów "pięknych i ckliwych", ale mających się do Liturgii jak pięść do nosa. Nie możecie żądać od organisty, aby dopuścił do wykonania podczas Liturgii utworów wokalnych z repertuaru świeckiego. Tego nie może robić. I dobrze, gdy do tego nie dopuszcza. A większość tzw. muzyków ślubnych ma takie pojęcie o Liturgii jak ja o tybetańskiej sztuce kulinarnej.

Ave Maria, niezależnie od autora który spłodził muzykę NIE MOŻE być wykonane podczas Komunii, ponieważ nie jest to ku temu miejsce i czas. Idealnym miejscem na wykonanie utworu o tym tytule jest moment między błogosławieństwem a wyjściem z kościoła przy wtórze Marszu Weselnego, gdy, zgodnie z lokalnymi tradycjami wielu kościołów młodzi idą do ołtarza bocznego na chwilę modlitwy.

A co do samego ślubu, to niezależnie od rodzaju zatrudnienia organisty - najlepiej skontaktować się z nim czy to telefonicznie, czy osobiście na minimum 2 tygodnie przed ślubem (to jest tak naprawdę optymalny termin), umówić się na spotkanie i ustalić szczegóły. Wcześniejsze umawianie nie ma sensu, a uzgodnienia dokonane w ostatniej chwili nigdy nie są mile (przez nas) widziane.

¤ outsourcing ¤ joomla ¤ antywirus ¤  lubelskie ¤ serwis PC ¤ katalog firm ¤ sklep komputerowy ¤ papierosy elektroniczne