Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

yarecky.pl

Jakie warunki powinien spełniać dostawca internetu? Wszystko zależy od tego, do jakiego celu chcemy wykorzystywać internet. Jeżeli ma być to jedynie korzystanie w warunkach domowych - nie trzeba się zastanawiać, a jedynie przejść się po sąsiadach i zobaczyć, od jakiego dostawcy posiadają oni sieć.

Większość dostawców spełni warunki. W domu nie potrzeba nam tak na prawdę ani stałego ani publicznego adresu IP. Do większości zastosowań w stylu połączenia via Skype, gadu-gadu czy przeglądanie stron WWW jest to w zupełności wystarczające.

 

Problem pojawia się w momencie, gdy należy podłączyć internet w firmie. Tutaj już pojawiają się nowe zmienne. Publiczny adres IP może i nie jest podstawowym parametrem który dostawca powinien nam zapewnić, ale znacznie upraszcza sprawę (z mojego punktu widzenia).

Jestem informatykiem starej daty. Nie bardzo ufam nowinkom zamkniętym w szczelnym pudełku. Wolę widzieć jak wszystko chodzi i działa. Niestety, nie wszędzie można postawić router oparty o system Linux. Czasami trzeba pokusić się o zastosowanie rozwiązania pudełkowego.

Stały adres IP z punktu widzenia serwisanta sprzęt jest ułatwieniem. Wiele rzeczy mogę załatwić zdalnie, ot, nawet głupie wykonanie kopii zapasowej z jakiegoś programu. Jednak publiczny, stały adres IP niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Taka sieć narażona jest na ataki ze strony czy to programów służących do wyszukiwania dziur w urządzeniach, sprawdzania otwartych portów. Jeżeli administrator takiej sieci jest zbyt ufny i otworzy np port 3389 dla całego świata - może liczyć, że po pewnym czasie na komputer ktoś się dostanie.

Także podstawowym aspektem jest stworzenie odpowiednich reguł dostępu do sieci. Niestety wiele osób odciągniętych od swoich obowiązków, a przymuszonych do zarządzania siecią o tym zapomina.

Jednak odpowiednio skonfigurowany firewall pozwala uniknąć wielu niebezpieczeństw. Dzięki temu, możemy mieć dostęp do zasobów firmowych z innych lokalizacji. Jeżeli to jest zrobione z głową - wówczas nawet absencja pracownika w pracy pozwala mu na pracę w firmie.

Tak więc, stały adres IP w firmie jest czymś dobrym. Jednak poza centrami wielkich miast, w których działają operatorzy niezależni, mali ISP czy też dostawcy sieci opartej o telewizję kablową dostęp do takiego dostawcy jest już utrudniony.

Najbardziej (obecnie) opłacalnym przedsięwzięciem jest skonfigurowanie sieci w oparciu o biznesowy internet z Netii. Za niecałe 100 zł możemy dostać łącze ze stałym adresem IP (lub, gdy to jest potrzebne - z klasą /29 - czyli pulą 5 funkcjonalnych adresów publicznych). Rozwiązanie od TPSA jest kilka razy droższe.

Pozostają jeszcze operatorzy dostarczający internet drogą radiową. Taki internet jest dosyć drogi w instalacji (konieczność zakupu odpowiedniego osprzętu), jednak umożliwia posiadanie dobrej jakości łącza w swojej lokalizacji.

Często zdarza się, że firma ma kilka oddziałów, i pracownicy ich potrzebują widzieć pewne dane on line. W takim przypadku wybór operatora wiąże się nie tylko z ceną za połączenia w różnych punktach, ale również z możliwością wykupienia dedykowanej wiązki.

¤ outsourcing ¤ joomla ¤ antywirus ¤  lubelskie ¤ serwis PC ¤ katalog firm ¤ sklep komputerowy ¤ papierosy elektroniczne